برگزاری نشست خبری ارتقای موسسه مهرالبرز به دانشگاه

خلاصه خبر: 

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، نشست ارتقای موسسه آموزش عالی مهرالبرز به دانشگاه با حضور کمال خرازی ریاست عضو هیأت امنای علمی این دانشگاه و خدایار ابیلی رئیس دانشگاه مهر البرز و رحیم عبادی  بیانگذار و دبیر هیات موسس و امنای این دانشگاه در مرکز پژوهش‌های صنعت نفت برگزار شد.

در ابتدای نشست رحیم عبادی درباره تاسیس این دانشگاه گفت: در مدت‌های اخیر در آموزش عالی دانشگاه متعددی در حوزه های مختلف وجود دارد، یکی از حوزه های جدید استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات آموزش بوده است. ما به اصطلاح آموزش مجازی می‌گوییم، اما مقداری پیشرفته تر است یک سیستم آموزش عالی است که بدون اینکه دانشجو در محل حضور یابد تمام کارهای تحصیلی به صورت مجازی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در ایران بعد از ۲۰ سال موسسه آموزشی مهر البرز دانشگاه غیر دولتی است، تبدیل به دانشگاه شده است و به عنوان اولین دانشگاه الکترونیکی درجمهوری اسلامی ایران شروع به کار کرده است.

* پذیرش دانشجوی بین الملل در دانشگاه مهر‌البرز

وی درباره ظرفیت های دانشگاه مهرالبرز گفت: یکی از ظرفیت مطلوبی که دانشگاه مهرالبرز دارد این است که برای افراد علاقمند به تحصیل در داخل کشور و خارج از کشور محدودیت‌های زمان و مکانی دیگر وجود ندارد، دانشجویان می‌توانند در هر مقطعی از جمله کارشناسی و کارشناسی ارشد، دکتری ادامه دهند، دانشگاه مهرالبرز دانشجوی بین‌الملل نیز بدون محدودیت زمان و مکان پذیرش می‌کند و این اتفاق جدیدی در آموزش عالی کشور بوده است.

* مهرالبرز اولین دانشگاه یادگیری الکترونیکی در ایران

کمال خرازی رئیس و عضو هیأت امنای علمی دانشگاه مهر البرز در باره دوره تاسیس و اهمیت شناخت محدودیت کشور خاطر نشان کرد: باعث خوشحالی ما است که موسسه آموزش عالی مهر البرز تبدیل به دانشگاه شده و اولین دانشگاه یادگیری الکترونیکی است. اساس این دانشگاه در سال ۱۳۸۲ ایجاده شده است، در یک کلاس درسی تحت عنوان فناوری اطلاعات و مدیریت آموزش در‌ دانشگاه تهران دانشجویی به نام رحیم عبادی که ایشان این ایده را مطرح کرده‌اند، تا آنکه ما موسسه آموزش یادگیری الکترونیکی را تاسیس کنیم و با پشتکار ایشان این کار را شروع کرده‌ایم و در مقاطع مختلف از اساتید مختلف دانشگاه تهران استفاده شد و امروزه هم دانشگاه مهرالبرز افتخار دارد که آقای ابیلی از اساتید برجسته دانشگاه تهران در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی و مدیریت آموزشی پذیرفتن که مسئولیت این دانشگاه را برعهده بگیرند.

رئیس عضو هیأت علمی در باره مزایای این دانشگاه گفت: یکی از شرایطی که ما در کار خود به عنوان سرلوحه کار خود قرار داده‌ایم این است که تاسیس این دانشگاه یک کار فرهنگی و غیر انتفاعی و در کسب درآمد موسسین نباشد بلکه اگر درآمد داشته باشد برای توسعه دانشگاه خود است، شرط دوم انگیزه بالایی باشد برای ادامه پیگیری این کار که خوشبختانه آقای عبادی که در ابتدا دست اندرکار این دانشگاه بوده‌اند، در انتقال موسسه آموزش عالی به علوم شناختی با پیگیری‌های  مکررشان مراحل دشوار وزارت علوم را گذراندند تا مواردی که در کمسیون های مختلف و جلسات با  افراد مختلف باید تصویب می‌شد انجام شود تا به شورای گسترش برسد و در آنجا تصمیم نهایی را بگیرند، پیگیری این کار بسیار وقت گیر و دشوار بود.

* دانشگاه مهر‌البرز ۵ هزار نفر دانشجو تربیت شده و در۳۰رشته دانشجو پذیرش می‌کنند

وی افزود: با این شرایط الحمدالله موسسه آموزش عالی شکل گرفت و تا به امروز حدود ۵ هزار نفر دانشجو تربیت شده و در۳۰ رشته دانشجو پذیرش می‌کنند.

* بهره‌گیری از اساتید برجسته دانشگاه‌های مختلف کشور

خرازی درباره مزایای دانشگاه مهرالبرز گفت: دانشگاه مهرالبرز در هر زمان، مکان با هر رده سنی با هر شغلی پس از اینکه درکنکور شرکت کرده‌اند و بعد از انتخاب رشته می‌توانند در دفترچه انتخاب رشته خود را انتخاب‌کنند و وارد دانشگاه شوند. فناوری اطلاعات تحولات خیلی زیادی در خوددیده است.

وی افزود: یکی از مزایای دیگر این دانشگاه این است که جنبه مادی ندارد، شرایطی برای دانشجویانش فراهم کرده است که بهترین استفاده را انجام دهند. این دانشگاه در حال حاضر ۴ دانشکده دارد، در حوزه فناوری و اطلاعات، مدیریت و مهندسی، علوم انسانی که ریاست هر دانشکده را یکی از اساتید برجسته از دانشگاه‌های مختلف به عهده دارند.

وی درباره یادگیری الکترونیکی خاطرنشان کرد:  یکی از ابعاد که در شرایطی بتواند دانش اندوخت و تسهیلات زیادی را کسب کرد، اهمیت یادگیری الکترونیکی است؛ در دوره کرونا را شاهد بوده‌ایم مدارس و دانشگاه تعطیل بوده‌اند و نمی‌توانستیم اجازه دهیم که تحصیلات دانشجویان به عقب بیفتد به خوبی روشن شد که ما می‌توانیم از امکانات الکترونیکی استفاده کنیم تا بتوانیم دوره‌های حضوری را جبران کنیم، امروزه در دانشگاه ها و مدارس که حضوری هستند از امکانات الکترونیکی استفاده می‌کنند.

خرازی درباره کرسی دفتر منطقه‌ای آموزش الکترونیکی و راه اندازی کنسرسیوم دانشگاه‌های الکترونیکی کشور در مهر البرز گفت: از افتخاراتی که کرسی آموزش یادگیری الکترونیکی را در اختیار دارد برای یونسکو است.

در ادامه این نشست خدایار ابیلی رئیس دانشگاه مهرالبرز افزود: بنده به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در دانشگاه مهر‌البرز و به عنوان یک مدرس وارد این دانشگاه شده‌ام، خوشحالم که در مهرالبرز یادگرفته‌ام که چگونه در فضای الکترونیکی تدریس‌کنم، به عنوان مدرس وارد شده‌ام و مشاوره کیفیت بوده‌ام دانشگاه غیر انتفاعی است، بیشترین وقت این دانشگاه صرف ارتقای کیفیت آموزشی می‌شود از نظر بستر الکترونیکی برای یاددهی ویادگیری دانشجویان الگوی بسیار خوبی برای کشور است.

وی افزود: با توجه به پشتکار توانستم مجوز دانشگاه شدن را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بگیریم، وزارت علوم به ما این اجازه را نمی‌داد خیلی با فضای الکترونیکی آشنا نبوده‌اند و تفکر سنتی حاکم بر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را می‌خواستند اعمال کنند که با ساختار این مجموعه کار نمی‌کرد و خوشبختانه با تلاش شبانه روزی اعضای هیأت علمی یک‌کار تیمی به اصطلاح دانشگاه شدن دانشگاه مهر البرز را جشن می‌گیریم.

* پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در دانشگاه الکترونیکی

وی در باره پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد افزود: هر زمان دفترچه کارشناسی ارشد منتشر شود ما دانشجو می‌پذیریم، دانشگاه ما در ۴ دانشکده و ۳۰ رشته دانشجو خواهد پذیرفت ظرفیت‌ بسیار خوبی است که افرادی که علاقه‌مند هستند با توجه به شغلی و سکونت، دانشگاه مهرالبرز از همه دانشگاه‌ها دیگر شهریه‌اش از همه جا متعادل منصفانه تر است.
افرادی که علاقه ‌مند هستند که در کنار کار تحصیل کنند این ظرفیت را دانشگاه ما در اختیار دانشجویان قرار داده است.

وی با توجه به بودجه این دانشگاه گفت: این دانشگاه کاملا غیر‌ دولتی است و از طریق درآمد خود دانشگاه تأمین می شود، اصلا از دولت مبلغی دریافت نمی‌شود، همه درآمد دانشگاه مهرالبرز متکی بر درآمدهای داخلی است. شهریه دانشگاه البرز در مقایسه با دانشگاه خصوصی دیگر گفت: ما از دانشگاه‌های دیگر کمتر شهریه دریافت می‌کنیم، یک سوم دانشگاه‌های دولتی و منصفانه ترین شهریه را داریم.

* جذب دانشجویان دختران افغانستان دردانشگاه مهر‌البرز

عبادی درباره تدابیر خود برای دانشجویان بین المللی خاطر نشان کرد: تا به امروز در مقطع کارشناسی دانشجوی داشتیم اما در ارشد متاسفانه به دلیل اینکه همه با کنکور وارد می‌شوند این محدودیت است اخیرا اقدام کرده ایم که  با توجه به ظرفیت های ایجاد شده بدون کنکور دانشجویان بین الملل را جذب کنیم.دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور و به ویژه بعد از این محرومیتی برای دختران افغانی پیش آمده است الان جزو برنامه‌های مهر البرز  که برای مهر آینده بتوانیم به دانشجویان دختر افغانستانی خدمات دهیم.

وی گفت: مدل آموزشی مهرالبرز مدل آمیخته است، ما هم تولید محتوا انجام می‌دهیم که هیچ دانشگاهی این کار را انجام نمی‌دهد و  جلسات مجازی با دانشجویان اساتید ما دستیار دارند ۲۴ ساعت در خدمت دانشجویان است.

* کسب رتبه اول در ارزیابی ملی

وی با توجه به ارزیابی موسسات آموزش عالی خاطر نشان کرد:‌ در سال ۱۴۰۰  ارزیابی ملی و کشوری ما داشته‌ایم که در آن ارزیابی دانشگاه‌های دولتی و دانشگاه غیر دولتی محوریت حوزه الکترونیکی ارزیابی شد دانشگاه مهرالبرز رتبه اول رابه خود اختصاص داد با ۵ ستاره شده است، موفقیت ما از جهت در سطح کشور نمره ممتاز گرفته‌ایم.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments